Jelen esetben engem. Íme itt vagyok, egy átlagos (?) felnőtt tanuló, hamarosan végzett andragógus (asztal alatt kop-kop-kop). Az andragógia alapelvei szerint erős belső motivációval rendelkezem, tehát erős az igényem az önművelésre is. Nagyon tudatosan élem meg a tanulásom (ideális esetben), nem a jegyért, diplomáért, állásért, a főnök bólogatásáért, a tanár jó szaváért, hanem az önbecsülésemért, jól felfogott érdekemért tanulok. Következésképp a képzésem minden egyes részletét ezer örömmel és lelkesedéssel sajátítom el, tudatosan tanulok mindent, de mindent. Vagy nem?

De térjünk vissza szegény árva andragógusra (felnőttképzőre bármely szegmensben), aki tervezné, szervezné a képzést, gondosan ügyelve az előzetes tudás felmérésére, beszámítására, a képzés ahhoz való igazítására (ugye?). Akkor rá kell jönnie, hogy ez még mind nem elég. Azt is ki kell derítenie, hogy ki miért, milyen motivációs tényező hatására vesz részt a képzésben, és milyen a tanuláshoz való hozzáállása. Ez például a hátrányos helyzetű rétegeknél viszonylag egyértelmű, hiszen ők gyakran a tanulásban nem látják a gyakorlati hasznot, és a közoktatási kudarcok eléggé rányomják bélyegüket a tanuláshoz való viszonyukra. A számukra tartott képzéseken ezekkel általában és jó esetben már számolnak. De egy átlagos felnőtt tanulónál ugyanúgy fontos feltárni a tanulási motivációt, hiszen a felnőttképzőnek tudnia kell, hogy van-e a téma iránt az érdek mellett érdeklődés is. (Ha van, akkor könnyebb a dolgunk, egyenesen ugorhatunk fejest tanulásban vállalt felelősség megosztásába :-) !) Ha nincs, akkor bizony fel kell kelteni. Könnyű ezt mondani! Hogyan lehet felkelteni az érdeklődést? Az biztos, hogy nem a hagyományos, közoktatásban megszokott módszerekkel és hozzáállással. Sokkal inkább azokon a problémákon keresztül, amelyekkel a résztvevők találkozhatnak és foglalkoztatja őket. Mert olyanok vagyunk, hogy a probléma, mint olyan érdekes, azon gondolkodni kell, a gondolkodáshoz információ kell. Aktivizálódunk, tanulni kezdünk. Ha megoldottuk, választ találtunk a problémára, akkor elégedettek leszünk. A bennünket foglalkoztató problémákra való reflektálás kooperatív módszerekkel, párbeszéddel segítheti elő a belső tanulási motiváció erősödését. Ezt kellene felnőttképzésben (is) sokkal nagyobb arányban használni, nem pedig a frontális módszereket. Ehhez azonban némi szemléletváltásra van szükség és egy kis akarásra.
Kíváncsi vagyok, hogy hányan találkoztak eddigi felnőttképzésük során a motivációjuk feltérképezésével? Én azzal sem találkoztam még, hogy az előzetes tudásom felmérése (már, ha jó esetben volt ilyen) befolyásolta volna a képzésem tartalmát, módszereit. Max. felmentést kaphattam valamely vizsga(rész) alól. De ha hatékony és jó felnőttképzést akarunk szervezni, akkor bizony számolni kell azzal, hogy a résztvevők nagyon eltérő motivációkkal érkeztek a képzésre. És erre reagálni kell. Ideális esetben van időnk feltárni ezt a befolyásoló tényezőt is, de a mai realitás az, hogy gyakoriak a gyorsan pörgő, anyagi megfontolásokból viszonylag rövid idejű, ismeretátadó tanfolyamok. Egy-egy OKJ szakképzés vagy egyéb formális felnőttképzés keretében senki nem kapja elő a tarsolyából a csoportmódszereket vagy pl. a vitamódszert. A tanulók előzetes tapasztalati tudására se sokat hagyatkoznak az oktatók. Ilyenkor érzem azt, hogy az andragógia elveinek és a gyakorlatnak (legalábbis egy jó nagy szeletének) kevés köze van egymáshoz. Vajon hogyan lehetne ezeket a különbségeket áthidalni? Kedves kollégák, ha lesz egy szusszanásnyi időtök, várom az ötleteket. :)
Sági Zenina
Kedves Zenina!
VálaszTörlésEgy érdekes hírrel találkoztam ma. Az origo honlapján olvasható egy francia közgazdásszal aki a jövő tendenciájáról a nemnövekedés jelenségéről ír. Link: http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/20110325-interju-serge-latouche-francia-kozgazdasszal-a-nemnovekedes-koncpciojanak-kidolgozojaval.html
Azt írja, hogy a jövőben, kevesebben fogunk dolgozni, utazni, kevesebb tárgyat használunk majd de azok minőségiek lesznek. Egy mosógép egy generációé lesz.
Miközben olvastam a korántsem hihetetlen sorokat azon gondolkoztam, hogy milyen jó lenne, ha mindez az oktatásra, a felnőttképzésre is megvalósulna. A tanfolyamok a képzések minőségének emelkedése automatikusan maga utá vonná a személyes szabott motiválást, előzetes tudásfelmérés, tanulási módszereket és technikákat, útvonalakat, stb.
A közgazdász koncepciója egyébként az, hogy megszűnik a tömegtermelés és minden helyben, magasabb technológiával készül és hosszabb élettartamú lesz.
Szerintem izgalmas :)
Érdekes, izgalmas, szükségszerű, de tartok tőle utópisztikus.
VálaszTörlésValóban a minőség kérdése nagyon fontos. A 20. század eleje óta téma az aktivizáló módszerek kérdése, a gondolkodásra késztetés, a kreativitás ösztönzése. 100 év alatt alig jutott a gyakorlat előbbre.
Talán nem meglepő vélemény tőlem, ha azt gondolom, hogy a képzők képzőinek nagy része van ebben, illetve a nem rendszerszintű gondolkodásnak.
Ami az érdekes, hogy a felnőttképzés szerintem sokkal rugalmasabban kéne, hogy reagáljon a változásokra, a fejlődésre, az igényekre. Egy bizonyos területen így is van (tréningek, coachingok, stb.), és még talán gyorsan reagál az átlag képzések kínálati portfóliója. Mégis a módszerek, célok, minőség szintjén az átlagos felnőttképzés nem alkalmazkodik olyan gyorsan az "új" andragógiai eredményekre, ahogyan elvárható lenne.